A sportágtörténete- I.fejezett.
Legény Tamás 2006.07.12. 15:46
1. Futballutánzó játékok
Világszerte megfigyelhető jelenség, hogy a legnépszerűbb sportág, a labdarúgás utánzására számos játék született. Ezek között vannak, amelyek csupán társasjátékként funkcionálnak, de jó néhány olyannal is találkozhatunk, amelyek világszerte ismertté váltak. Közülük néhány pedig sportággá is tudott válni.
A futballutánzó társasjátékok igen nagy számban ismertek. Két részre oszthatjuk ezeket a játékokat. Vannak olyanok, amelyek egy feltaláló, vagy játékgyártó cég nevéhez kötődnek és kereskedelmi forgalomban kapható eszközök. Közülük hazánkban a rugósfoci talán a legismertebb. Azonban vannak olyanok is, amelyről nem tudni, hogy kik, mikor és milyen körülmények között találták ki. Ezeket hívjuk futballutánzó népi játékoknak. Adatgyűjtésem során tudomásomra jutott olyan játék, melyet kubai gyerekek a tengerparti sima sziklákon fakorongokkal játszanak. Értesültem olyan futballszerű játékról, amelyet Nigériában kólás kupakokkal játszanak, inggombból készült labdával, de még a Fuji-szigeteknek is megvan a maga futballutánzó játéka. Magyarországon kétségtelen, hogy a gombfoci a legismertebb és legnépszerűbb ilyen játék.
Külön figyelmet érdemelnek azok a futballutánzó játékok, amelyek népszerűsége és űzésük szervezettsége olyán fokát érték el, hogy sporttá tudtak válni. Ebben a sorban kell megemlítenünk a subbuteot, a csocsót és a gombfocit. A subbuteo egy asztali játék, amelyet egy focipálya vonalazású pályán, egy félgömb vízszintes részére erősített futballista bábuval játszanak. Ezeket a "kelj fel Jancsi" figurákat kézzel lökdösve próbálják a gömbölyű labdát eltalálni és ez által azt a kapuba juttatni. A subbuteot Magyarországon alig-alig ismerik, azonban a világ számos országában népszerű, de elsősorban Nyugat-Európában, Amerikában és Ausztráliában játsszák. Érdekes megfigyelés, hogy az Európa-szerte játszott játék a Kárpát-medencében nem tudott gyökeret verni. Azon megkérdezett személyek közül, akik a subbuteot, a csocsót és a gombfocit is ismerik, egyértelműen a gombfocit tartották a legkreatívabb, legszórakoztatóbb futballutánzó játéknak. Ehhez kapcsolódik az a további megfigyelés, hogy a gombfocikedvelők néha szívesen csocsóznak, de a subbuteo után nem mutatnak érdeklődést. Valószínűsíthető, hogy a subbuteo a gombfoci népszerűsége miatt nem tudott elterjedni a Kárpát medencében. A csocsó közismert és népszerű játék hazánkban. A játék úgy van kialakítva, hogy egy téglalap alakú dobozba a gumiból készült futballista figurákat fémrudakra erősítve belógatják. A belógatott figurák a rudak megforgatásával szintén forognak, és úgy vannak beállítva, hogy a lábuk, illetve a fejük éppen nem érik a doboz focipálya felfestésű alját. Játék közben egy csocsó játékos a bábukat tartó rudakat tolva, húzva, igyekszik valamely bábuját a labda mögé, illetve a labda útjába helyezni, majd ekkor a bábut megforgatva, ezáltal a labdát eltalálva gólt elérni. Kétféle méretű csocsóasztalt is ismerünk, mindkettő igen elterjedt. A kettő közül a nagyobbik, a sokáig csak a vidámparkból vagy a játéktermekből ismert típus lett önálló sportág. Míg a subbuteonak nincs szervezete Magyarországon, addig a csocsónak viszont bejegyzett sportszövetsége is van hazánkban. Mindkét sportágban rendeznek világversenyeket. Képünkön egy Dallasban rendezett csocsó világbajnokság látható. A gombfoci történetéről, sporttá válásáról, továbbá világszerte folyó gombfoci életről a dolgozat további fejezetiben olvashatunk részletesen. E fejezet lezárásaként, kikapcsolódásként, talán humorként is felfogható a következő gondolat. Mint ismeretes a középkori Angliában divatos csordajátékok során számos haláleset is előfordult, mire a két város közötti rétről sikerült valamelyik félnek a másik város kapuján átterelni a labdát. Ennek a "halálosan komoly" sportnak lett a megszelídült változata a futball. Azután a futball bekerült a szobába és asztali játék lett belőle gombfoci néven. Legújabban már ennek a futball utánzó játéknak is van utánzó játéka, egy számítógépes gombfoci játék. Íme, a képen látható az eredmény.
|